Přesně v půli června (14. a 15. 6.) se v Hotelu VZ Měřín konal další ročník konference „Mapy jsou pro každého“. Co toto setkání přineslo? Co zaznělo? Kdo se zúčastnil a proč si vyčlenit místo v kalendáři i napřesrok?

Na úvod zmiňme pár faktů – hlavním partnerem dvoudenního odborného setkání byla společnost TopGis, s.r.o. Konferenci tvořily tři přednáškové bloky rozložené do dvou dnů, u řečnického pultu se vystřídalo 15 přednášejících. Pojítkem vcelku různorodých příspěvků byly mapy a jejich využití v práci každodenní i pro volnočasové aktivity (tvorba počítačových her a 3D scén). Nejednalo se tedy o monotematicky zaměřený cyklus přednášek, ale spíše o poutavou mozaiku, kdy každý z příspěvků rozkryl obory a činnosti, se kterými se v rámci geoinformatických profesí ne vždy setkáváme. A právě tento nový vhled často rozšiřuje obzory vnímání prostoru a souvislostí a mnohdy nabízí nový úhel pohledu na problematiky, které kolegové z oboru zrovna řeší.

Ano semináře jsou jedna věc, tu druhou a – ruku na srdce – i důležitější tvoří osobní předávání zkušeností, postřehů, kontaktů a rad během poloformálního společenského večera. V tomto ohledu mají takováto setkání své nezastupitelné místo. Je totiž zbytečné glorifikovat vlastní aktivity a produkty, důležitější je si na rovinu říci, co funguje a co ne, kde jsou rezervy. Je proto více než dobré, že se v Měříně mohli potkat kolegové pracující na obdobných postech v různých koutech republiky a bez kravaty a obleku si popovídat o svých geoinformačních všednodennostech.

A zdá se, že i tato mladá konference si postupně našla své místo v geoinformačním kalendáři. Účastníků bylo výrazně více než loni, a to jak ze soukromých tak i státních společností. Přijeli zástupci krajů i měst, přivítali jsme i kolegy ze Slovenska. A kdo byl a přijel, se již teď těší napřesrok k břehům Slapské přehrady mezi známé i ty nově příchozí.

Fotogalerii z konference i příspěvky naleznete zde.