Stalo se již tradicí, že se v první polovině června schází příznivci map, mapových portálů a aplikací na konferenci „Mapy jsou pro každého“. Ta se letos konala v srdci Vysočiny. Jaké příspěvky zazněly? Co zaujalo? A proč se zúčastnit i v příštím roce?

Nebude od věci si hned v úvodu udělat drobný statistický přehled. Hlavním partnerem dvoudenního odborného setkání byla společnost TopGis, s.r.o. Konferenci tvořily čtyři přednáškové bloky rozložené do dvou dnů, u řečnického pultu se vystřídalo 22 přednášejících. Zde je nutno s potěšením podotknout, že se nám podařilo zajímavě navýšit počet přednášejících i spektrum příspěvků. Tradičním středobodem všech prezentací byly mapy, jejich využití v každodenní práci, či jako prostředí pro prezentaci nejrůznějších výsledků a statistických dat. I zde je vhodné zmínit, že jsme se pokusili sestavit, snad zajímavou, koláž příspěvků z oblasti státní správy i samosprávy, nahlédli jsme do technické infrastruktury a nechyběl ani pohled do světa počítačových her, které pracují s reálným prostředím v nereálných zemích. Že vám ta věta nedává smysl? Přijeďte a pochopíte. Tuto mozaiku bychom chtěli zachovat i do dalších let a je naším cílem propojovat témata a problematiky, které se běžně na monotematicky pojatých dostaveních nesetkávají.

Pečlivě připravené příspěvky byly proloženy společenským večerem, který slouží nejen jako příležitost k poloformálnímu poznání kolegů, ale také jako vhodná platforma pro předání zkušeností a navázání nových kontaktů. Na tomto místě ale musíme trochu vystřelit do vlastních řad. Konference se poprvé konala v Resortu Devět Skal, a – ano – i pořadatelé vědí, že je třeba výrazně zlepšit „zásobování“. Naštěstí je jen málo věcí, které geoinformačním nadšencům pokazí náladu. Debata v přátelském duchu o gisových všednodennostech pokračovala do večerních hodin.

Konference sice nemá dlouholetou tradici, přesto se již vytvořila vcelku široká skupina každoročních účastníků, která se postupně rozrůstá o nové tváře. A to nás těší. Rádi bychom zachovali ducha této akce i široké spektrum zajímavých příspěvků do dalších let. Nebojte proto, konference bude i na přes rok a kde? Nechte se překvapit. Já osobně si již dávám do příštího roku na začátek června upozornění do kalendáře.