Takhle vidí Česko ptáci. Poznáte na fotkách z výšky své město?

Jak vypadá z ptačí perspektivy nejen vaše město, ale i komplikovaná křižovatka nebo zatopený lom? To odhaluje nové snímkování země, které právě v Česku probíhá.

Snímkování má na starost brněnská společnost, která se specializuje na výrobu ortofotomap vytvářených právě z leteckých snímků. Její letadla Cessna 404 a dvoumotorová Partenavia P68 vybavená velkoformátovou kamerou křižují oblohu nad Českem již od roku 2014, nové kolo snímkování začalo loni v květnu na západě země. Zbytek republiky má pak společnost v plánu fotit letos a v příštím roce.

„Výstupem jsou velmi detailní snímky s rozlišením 12,5 cm/pixel. Na fotografiích tak jsou vidět i různé detaily, jako třeba nápisy v krajině, na střechách nebo vozovce. Z leteckých měřických snímků je však také možné mapovat ve 3D značně velké detaily na úrovni geodetického polohopisu a výškopisu,“ komentuje Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis.

Letadlům se tak podařilo zachytit například obří rypadla, zatopený lom, větrné elektrárny či nově vysázené lesní porosty, ale i pozvánku na pivo. Podívejte se na zajímavé záběry z leteckého snímkování v galerii.

Na celou Českou republiku se můžete podívat na webu Chytremapy.cz, fotografie z nejnovějšího snímkování přibudou v průběhu letošního jara. Online aplikace vedle zobrazení samotné ortofotomapy Česka umožňuje například i snadný vstup do katastru nemovitostí. Aktualizované mapy jsou dostupné také v mapových aplikacích GisOnline.cz, které využívají města a obce.

Zdroj: Televize Nova TN.cz