Tisková zpráva Seznam.cz, Praha, 14. 4. 2015

Od 15. 4. může široká veřejnost vyzkoušet zásadní novinky, které Mapy.cz chystají pro své uživatele na rok 2015. V beta verzi si tak mohou osahat nové mapy světa, které jsou postaveny na datech OpenStreetMap. Seznam.cz kompletně přepsal i hledání na službě Mapy.cz, které v betě začne ladit a zvyšovat relevanci jeho výsledků. Společnost plánuje nabídnout i vylepšené Seznam.cz Panorama, a to i z míst automobilům nedostupných, nové letecké snímky celé ČR či 3D mapy pro co největší území. S novinkami nezůstanou pozadu ani mobilní aplikace.

Už na sklonku roku 2014 jsme vyměnili datové podklady Evropy. Po pečlivém srovnání kvality podkladů jednotlivých dodavatelů, jsme se rozhodli pro data OpenStreetMap, které jsme obohatili naším mapovým klíčem. Teď díky nim můžeme lidem nabídnout nádherné a velmi podrobné mapy celého světa. Vedle toho jsme kompletně přepsali hledání na mapách a postavili jej na naší fulltextové technologii, která nám umožní výrazně zvýšit kvalitu hledání v ČR a zároveň i hledat celosvětově. Dalším logickým krokem je poskytnout podklady k jednotlivým zemím světa i ke stažení v mobilních zařízeních k jejich off-line používání, a to na všech třech platformách (Android, iOS, WP) již začátkem léta,“ komentuje jednu z novinek Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz.

Mapy světa a nové lepší hledání však nejsou jedinými novinkami, které Mapy.cz v letošním roce chystají. Seznam.cz se rozhodl ještě více Mapy.cz postavit jako obsahovou službu. V budoucnu by tak Mapy.cz měly pomáhat nejen při hledání konkrétní adresy či cesty, ale například i s tipy na výlety a zajímavé akce. Již nyní lze taková doporučení na Mapy.cz vyhledat, označit si navštívená místa, naplánovat okruh ve vybrané lokalitě nebo si uložit zajímavá místa. „U současných funkcí jsme si ověřili, že lidé mají o plánování výletů skutečně zájem. Proto je v dalším kroku upravíme tak, aby každý na Mapy.cz získal vše, co k dobrému výletu potřebuje,” řekl Martin Fuks, produktový manažer senior, který má službu Mapy.cz na starosti.

Výlety bude Seznam.cz přes léto i podporovat speciální roadshow, s níž každý letní víkend zavítá na jiné zajímavé místo. Zamíří na letní festivaly, hrady, zámky nebo do přírody. Bližší plány odhalí Seznam.cz před začátkem letních aktivit.

Lepší technologie slibují ještě lepší uživatelský zážitek

Seznam.cz také využívá svoji spolupráci s firmou TopGis a pouští se do unikátního nafocení leteckých a ortofoto snímků celé České republiky najednou. „Doposud jsme vždy obměňovali letecké podklady pro třetinu republiky a fotili jsme města s více než 6 000 obyvateli. Letos máme plány ambicióznější – nafotit celou republiku kolmo, k tomu více než 86 měst šikmými snímky, a získat tak kompletně nové mapové podklady,“ popisuje Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz a dodává: „Data, která nám TopGis nafotí, chceme také použít, abychom mohli ještě letos nabídnout pokrytí celé republiky 3D mapami, které pro nás připravuje CitationTech. V první fázi nabídneme zjednodušenou verzi 3D mapy celé republiky, do níž budeme postupně přidávat reálné 3D modely postavené na nově pořízených šikmých snímcích.

Další technologická vylepšení čekají i funkci Seznam.cz Panorama. Seznam.cz spolu se společností TopGis dále pracoval na vylepšení modelu snímacího automobilu a postavil druhý systém, jenž vybavil opět lepší snímací technologií. Oproti loňskému modelu přidal 3 kamery, čímž se jejich celkový počet zvedl na 18, a použil čipy CMOS, díky kterým lze počítat s lepšími snímky i proti slunci. Zároveň nový systém dostal vysoce kvalitní objektivy Kowa, které mají lepší kresbu.

Seznam.cz navíc nezapomíná ani na místa nepřístupná pro automobily. „Pro focení zajímavých cest, jako jsou například turistické trasy, nebo místa, kam se běžně autem nedostaneme, jsme vyvinuli vlastní fotící systém pro pěší. Systém obsahuje 6 kamer, je přenosný za pomoci obyčejné krosny a jeho celková váha se vejde do 7 kilogramů, a to včetně baterie, která vydrží cca 10 hodin nepřetržitého provozu. Turisticky atraktivní místa, jako jsou hrady, zámky a zajímavé interiéry, pak budeme fotit i na klasické zrcadlovky v panoramatickém režimu,“ doplňuje Martin Fuks.

Zdroj: http://pr.seznamblog.cz/post/116371942790/mapy-cz-se-chystaji-nabidnout-mapy-sveta-napady