Chytrým městům v České republice v roce 2018 dominovala Praha. I ostatní tuzemská města však zaznamenala oproti minulým obdobím mimořádný vzestup tzv. chytrých řešení.

V Praze byla v úterý předána ocenění municipalitám a dodavatelům nejvýznamnějších projektů Smart City a Smart Region z České republiky, Slovenska a Německa za rok 2018. V rámci II. ročníku soutěže Chytrá města pro budoucnost 2018 byli vyhlášeni noví držitelé prestižních ocenění kategorií Projekt a Idea Smart city roku 2018.

Členové odborné poroty soutěže z řad státní a veřejné správy, oborových svazů, inovačních platforem a zástupců významných dodavatelů ocenili zejména integrovaná řešení energetických úspor, využívaní big dat pro potřeby řízení měst a obcí, datové platformy, inovace v odbavování veřejné dopravy, cirkulární ekonomiky, passportizace majetku a nového typu služeb poskytovaných veřejnosti v mobilitě.

Přehled 11 oceněných projektů a vítězů

Odborná porota soutěže Chytrá města pro budoucnost 2018 letos ocenila tyto vítěze z řad municipalit, krajů a dodavatelů v následujících jedenácti kategoriích:

  • Chytrá obec 2018 do 10.000 obyvatel: Městys Svitávka
  • Chytré město 2018 do 50.000 obyvatel: Kolín s projektem Kolínská chytrá klíčenka
  • Chytré město 2018 nad 50.000 obyvatel: Hlavní město Praha / Operátor ICT za projekt Virtualizace a 3D datový model města Prahy
  • Chytrý region 2018: Středočeský kraj a Hlavní město Praha / OPERÁTOR ICT za projekt Multikanálového odbavovacího systému
  • Idea/vize Smart City 2018: Statutární město Brno / Dopravní podnik města Brna ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky za projekt Využití biodpadů veřejnou hromadnou dopravou
  • Datový portál města 2018: Hlavní město Praha / Operátor ICT a za řešení Golemio – datový portál Prahy
  • Smart City projekt určený komunitám a veřejnosti roku 2018: Za řešení a projekty „HoppyGo a UniqWay společnost Škoda Auto DigiLab“
  • Smart City Startup roku 2018: Ostravská společnost STACK 7 a to za řešení “vývoje a mezinárodního uplatnění SW a HW nástrojů pro Internet věcí“
  • Urbanismus chytrého města: Karlovy Vary a společnost TOPGIS
  • Německý smart city projekt roku 2018: Za řešení a vývoj systému „Data on air pollution into real insights“ německá společnost HawaDawa.
  • Slovenský smart city projekt roku 2018: Získává za vývoj a technologický přesah integrace a agregace dat řešení „CITYSIS – otevřené platformy internetu věcí“ od slovenské společnosti OMS a.s.

Soutěž „Chytrá města pro budoucnost“ pořádá SCII/ Smart City Innovations Institut ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj, Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů České republiky.

III. ročník soutěže CHYTRÁ MĚSTA PRO BUDOUCNOST 2019 se zaměří ve spolupráci s vládními a expertními institucemi na řešení širšího středoevropského regionu: konkrétně z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska a Německa.

Zdroj: tyinternety.cz